English Montessori School

logo

+48 603 425 204

contact@englishmontessorischool.pl

10 J. Gallusa Street

40-594 Katowice POLAND

07:30 - 17:00

Monday to Friday

logo

123 456 789

info@example.com

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

The child has one intuitive aim: self development

Laura Janoszek

Nazywam się Laura Janoszek i pracuję w EMS jako pedagog specjalny. Specjalizuję się w zaburzeniach ze spektrum autyzmu oraz w oligofrenopedagogice. Doświadczenie zbierałam przez lata. Jestem starszą siostrą niepełnosprawnego intelektualnie chłopca z autyzmem, wspierałam też mamę w działalności stowarzyszenia poświęconego pomocy rodzinom dzieci z ASD, a później podjęłam pracę w szkole specjalnej.

Ja też jestem osobą w spektrum, zdiagnozowaną już w dorosłości. Mówię o tym z uśmiechem i w ramach tzw. samorzecznictwa, które zakłada, że to autystycy (nie rodzice, terapeuci czy lekarze) tworzą narrację o tym zaburzeniu. Swoją postawą chcę przypominać, że autyzm to nie wyrok, a inny – fascynujący i społecznie potrzebny – sposób funkcjonowania mózgu, nazywany dziś neuroróżnorodnością. Wiąże się ona oczywiście z różnymi trudnościami, w moim przypadku na przykład nadwrażliwością na bodźce dźwiękowe (słuchawki pomagają!), ale też daje w pracy przewagę: świetnie rozumiem swoich podopiecznych i ich niecodzienne zmagania. Zależy mi na tym, by pokazywać, że dorosłe osoby z ASD mogą wieść szczęśliwe życie, pełne życie, dobrze funkcjonować społecznie i osiągać sukcesy zawodowe. Potrzebujemy tylko większej świadomości społecznej i akceptacji!

Interesuję się literaturą współczesną, lubię czytać i pisać (jestem też dyplomowaną polonistką), regularnie odwiedzam biblioteki, kocham wszystkie psy świata i uwielbiam jeździć na rolkach. Jestem zodiakalnym rakiem. 🙂

Recent Comments
    Categories
    Twitter
    Please fill all required widget settings!